ilovelondon.se
Rabattkort

Sevärdheter

Musikaler

Boka hotell
Hem - ilovelondon.se
Svenska Svenska English English
Gilla oss på Facebook Gilla oss på
facebook »
Anpassad sökning
HEM
JUL I LONDON
TRANSFER FLYGPLATS
  Stansted transfer
  Gatwick transfer
  Heathrow transfer
RABATTKORT
  Visitor Oyster Card
 
Kort för transport i tunnelbanan, buss, tåg i London.
  London Pass
  GO London Explorer Pass
BILJETTER SEVÄRDHETER
  London Stadium Tours
  Utsiktsplatser
  Kombibiljetter
  St Paul`s Cathedral
  London Dungeon
  London Eye
  Harry Potter Museum
  Westminster Abbey
  Ripley´s Believe It or Not
  Shrek
  Madame Tussauds
  London Zoo
  SEA LIFE Aquarium
BILJETTER NÖJEN
  Konserter / Musik
  Musikaler / Teater
  Mamma Mia
  & Juliet
  Phantom of the Opera
  Les Misérables
  Book of Mormons
  Lion King
  Tina - the Musical
  Pub Crawl
  Utställningar / Mässa
  Afternoon Tea
  Kombibiljetter
  Båtturer / Themsen
  Hop-on/Hop-off buss
BILJETTER SPORT
  London Stadium Tours
  Fotbollsbiljetter
  Premier League
  FA Cupen
  Manchester United
  Fotbollscuper
  Tennisbiljetter
  Wimbledon tennis
  Formel 1 biljetter
  Formel 1
SÖK BILLIGA RESOR
LONDON GODSAKER
  London med barn
  Höstlov / Halloween
  Gömda Pärlor
  Queens Walk
  Guldkorn
LONDON FAKTA
  Fakta / Bra att veta
  Notting Hill
  Ta sig runt
  Helgdagar
  Flytta till London
  Flygplatstransfer
  GRATIS-Tips
LONDON GUIDE
  Big Ben
  Buckingham Palace
  Kew Garden
  Kensington Palace
  London Eye
  London Zoo
  Piccadilly Circus
  St Paul's Cathedral
  The O2 Arena
  The Shard
  Tower Bridge
  Towern
  Trafalgar Square
  Westminster Abbey
  Millennium Bridge
  Tips på London guldkorn
  Utanför London
  Stonehenge
  Harry Potter
LONDON MUSIKALER
  Mamma Mia
  & Juliet
  Phantom of the Opera
  Les Misérables
  Lion King
  TINA - the musical
LONDON PUB CRAWL
MUSEUM
  London Dungeon
  Harry Potter
  Madame Tussauds
  Ripley´s Believe It or Not
  Churchill War Rooms
KREDITKORT MED RESEBONUS
FILM / BÖCKER
SHOPPING
  Marknader
RESTAURANGER
  Afternoon Tea
HOTELL
  Lägenheter
  Vandrarhem / B&B
SÖK LONDON TOURS
SÖK FLYGBILJETT
BRA LÄNKAR
OM OSS / KONTAKT
The Shard
KÖP BILJETTER »
Lokalisera dig i London med Google Maps. Klicka här!
 
 
Wimbledon London

Wimbledon - Tennis


Wimbledonmästerskapet spelas varje år i London juni/juli. Turneringen ingår i Grand Slam. Det som är lite kul är att tävlingen har spelats på samma plats sedan 1877 och alltid på gräsplaner. Missa inte att boka din biljett till årets mästerskap i London.

Wimbledon LondonWimbledon mästerskapet
Wimbledonmästerskapen spelas i London och är en tennisturnering. Den första turneringen spelades 1877 och avgörs varje år i juni/juli på gräsbanor.

Först ut var det mästerskap för herrar. 1884 var det dags för damer att spela mästerskapet. Tävlingarna spelas på gräsplaner i Wimbledon Centre Court. Centre Court öppnade 1922 och har genomgått olika restaureringar och ombyggnationer. Under andra världskriget 1940 förstördes ca 1200 platser i stadium, de blev klara och reparerade 1949. Olika tak har byggts över sittplatserna genom åren. Den stora förändingen för spelarna kom 2009 när det byggdes ett tak som kan dras över hela arenan vid regn.

Tillsammans med Franska öppna och Australien Open är Wimbledon de turneringar som inte använder sig av tiebreak i femte set eller i ett avgörande set. Detta gör att matcherna kan bli spelade länge då segraren måste vinna med två games marginal.

Den svenska tennisspelaren Björn Borg ligger med i toppen för längst obrutna segerrader med fyra år mellan åren (1976–1980).


Säsongen för Wimbledon 2019, startar 1 Juli. Missa inte att njuta av storslagen tennis när ni är i London.

Wimbledon Tennis London
Tennisbiljetter till Wimbledon - 2019 - start 1 juli -14 juli.
Missa inte årets Wimbledon i London. Herr och Dam spel. En av de största turneringarna som spelas på gräs. Känn atmotsfären och spänningen på plan och njut under de två veckorna det spelas i London.
Köp biljetter till Wimbledon - 2019 »


Grand Slam
Grand Slam Grand Slam
Grand Slam - samma spelare vinner under samma kalenderår de fyra stora tennismästerskapen.

Turneringarna är Australiska öppna i Melbourne i januari, Franska Öppna i Paris (maj-juni), Wimbledonmästerskapet i juni-juli och US Open i New York (aug-sept). Tillsammans kallas dessa turneringar Grand-Slam. Grand Slam spelas för damer och herrar i singel, dubbel och mix-dubbel.

Finns även något som heter "Konsekutiv Grand Slam" det är en spelare som inte under ett och samma kalendår har vunnit de fyra mästerskapen men ändå behåller sina titlar.

Vad är då "karriär-Grand-Slam" ? En spelare som har vunnit alla mästerskap men inte i följd.

Ingen svensk har ännu ej vunnit en Grand Slam. Närmast vi kan komma i dagsläget är Mats Wilander 1988 när han vann australiska-, franska- och amerikanska mästerskapen. Tyvärr förlorade han i kvartsfinalen Wimbledon mot (tjecken) Miloslav Mecír.

Mats Wilander fick dock en vinst i dubbel i Wimbledon (1986).
Köp biljetter till Wimbledon - 2019 »

Köp London Pass!

Wimbledon biljetter London - viagogo


Wimbledon LondonWimbledon biljetter i London.

Viagogo är Europas ledande företag inom andrahandsmarknaden av slutsålda biljetter till evenemang i Europa. De är en seriös aktör och har idag samarbeten med flera stora artister och lag som ex. Manchester United and Chelsea FC. Förutom sport och konsertbiljetter är de stora på musikalbiljetter i London och andra stora sporter som tex tennis.

Bakom idén att bli den största inom andrahandsmarknaden på biljetter ligger Eric Baker som blev frustrerad över att inte få fatt på biljetter när de snabbt var slutsålda. Han har också varit delaktig i StubHub som senare såldes till eBay.

Här kan du känna dig trygg att köpa dina tennisbiljetter till London.


Biljetter till Wimbledon i London »



Biljettgaranti Biljettgaranti!
Köpare är garanterade att få de biljetter de betalat för i tid för eventet. I sällsynta fall att ett problem uppstår, kommer viagogo ge dig liknande eller bättre biljetter, eller i värsta fall en full återbetalning.
Köp dina tennisbiljetter till Wimbledon här »

 

Källa / Bilder: wikipedia. Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar och ändringar i program.
 
LONDON:


LONDON FAKTA RESTAURANGER LONDON GUIDE Tower Bridge
KONSERTER / MUSIK LONDON SIGHTSEEING Big Ben Towern
MUSIKALER LONDON HOTELL Buckingham Palace Trafalgar Square
MUSEUM LÄGENHETER London Eye Westminster Abbey
SHOPPING VANDRARHEM Piccadilly Circus Fler...

I Love the World - boka hotell och vandrarhem i hela världen!
English